H.U.S.

Hus_pro_mladezNebát se stát si na svém názoru

Patnácté století bylo dobou velkých zvratů a ustavičných politických a společenských pohybů. Přiblížit dětským čtenářům složitý středověk a postavu Jana Husa se rozhodla zkušená autorka Klára Smolíková, známá především nejmenším čtenářům, na příběhu gymnazisty Petra a jeho spolužačky Magdy.

Autorku od studií zajímá popularizace a věnuje se multikulturní a estetické výchově. Kniha s názvem H.U.S. (Hus úplně světovej), kterou můžeme číst také jako pandán k jiné autorčině publikaci Husité, je určená čtenářům mezi třinácti a čtrnácti lety. Ve stejném věku se nacházejí i oba protagonisté příběhu. Petr, který se přistěhoval nedávno z Prahy do jihočeské vesnice s  poněkud morbidním jménem Hroby a tak trochu záhadná spolužačka Magda. Chlapec se cítí stále Pražákem, mezi spolužáky příliš nezakotvil, dostává za úkol napsat referát o Janu Husovi. Do práce se mu příliš nechce, Hus ho v podstatě nezajímá a navíc je patrné, že učitelka se nespokojí jen tak s nějakým kompilátem staženým z internetu. A tak je nucen se pustit v Husových stopách a na nich ho doprovází evangelička Magda. Také díky ní Petr postupně pro sebe objevuje betlémského kazatele a nalézá řadu stránek jeho osobnosti, které jsou mu stále víc a víc blízké, a dokonce oslovují i jeho otce, nebojácného novináře.

Autorka se ve svém žánru pohybuje suverénně, s jistotou a knížka tvoří kompaktní celek, je čtivá, obsahuje spoustu informací, je zábavná, nechybí ji napětí a řazení do menších kapitol jí prospívá. Ačkoliv rozumím autorčině záměru dostat do textu informace, které si předsevzala, myslím, že eliminace vstupů různých postav, které Petr s Magdou při své cestě potkávají a padají do děje trochu jako deus ex machina a vykládají knižní moudra, by knížce rozhodně prospěla. Postavy jsou místy směšné a dialogy občas šustí papírem. Stejně tak tu a tam poněkud přemoudřelá dikce čtrnáctileté Magdy…

Nicméně autorka se snažila zábavnou formou přiblížit zajímavé skutečnosti o Husovi a to se jí daří. Ilustrace Lukáše Fibricha jí v tom vkusně pomáhají a věřme, že publikace si své čtenáře najde. Cenné jsou závěrečné vysvětlivky odborného poradce Richarda Vlasáka, které přinášejí potřebná historická fakta pro poznání Husova života a celkové ukotvení do dobových reálií.

Kniha Kláry Smolíkové nejen zábavnou formou seznamuje děti s velkou postavu českého reformátora, ale také je nevtíravou formou učí nebát se stát si na svém názoru. A to není málo.

Iva Benešová