Pěvecký sbor Dvořák

ps_dvorakSmíšený Pěvecký sbor Dvořák Uherský Brod, člen Unie českých pěveckých sborů, vznikl v roce 1946 spojením ženského a mužského sboru, které po II. světové válce navázaly na dlouholetou sborovou tradici v Uherském Brodě (od r. 1869). Pod vedením Františka Veselky (1906-1970) se sbor vypracoval mezi nejlepší amatérská vokální tělesa v republice a dosáhl mnoha významných celostátních úspěchů a ocenění. Po nenadálém odchodu Františka Veselky v roce 1970 převzal taktovku jeho nejmladší syn Ing. Antonín Veselka, který dodnes pokračuje v záslužné práci svého otce. V roce 2001 převzal za své dlouholeté zásluhy v oblasti kultury Cenu města Uherského Brodu.

V roce 1988 založil dirigent Komorní sbor Dvořák, který sdružuje vybrané zpěváky velkého sboru a zaměřuje se hlavně na duchovní hudbu, koledy a spirituály. V říjnu 2005 zpíval s velkým úspěchem na královské svatbě holandského prince Florise v Naardenu.

PS Dvořák je velmi aktivní ve svém městě a regionu, vystupuje v mnoha kulturních centrech České republiky a koncertoval již v řadě evropských zemí (Slovensko, Bulharsko, Německo,Polsko, Estonsko, Maďarsko, Francie, Jugoslávie, Nizozemí, Rakousko, Velká Británie, Švédsko a Belgie). Byl často hostem festivalu Pražské jaro, spolupracuje s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně při uvádění kantátových děl (např. Janáčkova Glagolská mše, Prokofjevův Alexandr Něvský, Orffova Carmina burana, Dvořákovo Te deum a Svatební košile, Martinů Kytice, Schubertova Mše G dur aj.).  V roce 1994 zorganizoval PS Dvořák první ročník Festivalu sborových lidových písní se zahraniční účastí a nyní se koná jednou za tři roky v Domě kultury v Uherském Brodě. Sbor velmi úspěšně reprezentoval svůj region např.na prestižní mezinárodní pěvecké soutěži Praga Cantat 2005, na mezinárodním festivalech sborového zpěvu Cantate Bavaria v Mnichově v roce 2011 a Alta Pusteria v Itálii (2013). V roce 2013 byl sbor poctěn zařazením do hudebního programu na celonárodních oslavách 400. výročí vydání Bible kralické.

V roce 1989 vydal Supraphon sboru LP desku a v letech 1993, 2004 a 2008 vydává PS Dvořák ve vlastní nákladu CD. Sbor uskutečnil také mnoho nahrávek v rozhlase a televizi, a to i v zahraničí. Významné koncerty sboru jsou zaznamenány na videodokumentech.

Repertoár PS Dvořák sahá od renesanční polyfonie, přes klasické sbory až po soudobou českou tvorbu a zahrnuje v nemalé míře úpravy lidových písní našich i cizích národů. Sbor provádí ročně asi 15 koncertů a vystoupení. Vánoční koncerty, které sbor připravuje pravidelně již od roku 1978, se staly nedílnou součástí vánočních svátků nejen v blízkém okolí, ale v celém regionu. Díky svým aktivitám se stal PS Dvořák uznávaným reprezentantem českého sborové umění i města Uherský Brod.

Příspěvek byl publikován v rubrice Účinkující a jeho autorem je Naše reformace. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.