Reportáž z Velehradu a Brezové pod Bradlom

Brezová pod Bradlom 2013 029

Brezová pod Bradlom

Setkání lidí dobré vůle na Velehradě 5. července jsem se zúčastnila se synodním seniorem Joelem Rumlem a synodní kurátorkou Liou Valkovou. Pro mě to byla účast premiérová a ze slavnostní téměř tříhodinové bohoslužby jsem odjížděla plná dojmů, které se pokusím klipovitě popsat:

Přátelské pozdravy ze všech stran, respekt a uznání, které vzbuzuje náš synodní senior Joel Ruml – moje radost, že máme takového uznávaného představitele naší církve… Vlažný potlesk při příchodu Miloše Zemana a ovace při příchodu Karla Schwarzenberga… Dobrá čeština a skromné vystupování hlavního celebranta a papežského legáta  kardinála Josipa Bozaniče arcibiskupa záhřebského… Výborný dojem ze společného vysluhování věřícím na mnoha místech na náměstí pod žlutými deštníky usnadňujícími orientaci… Paní narušující svými zbožnými výkřiky z okna přilehlé budovy průběh bohoslužby, až ji někam odvedli a okno zavřeli… Masa několika desítek tisíc lidí (prý cca 80 tis.), kteří se k sobě navzájem chovají slušně a s respektem….Perfektní organizace celé akce desítkami dobrovolníků i policie… Slzy v mých očích při přistupování dětí a mládeže s drobnými dary k zástupci papeže Františka… Pozdrav shromážděným předsedy ERC Joela Rumla, odměněný dlouhým potleskem…

Celkové hodnocení – obrovská show, ale i silný zážitek mezi spoustou věřících lidí, pro který se vyplatí se na Velehrad vypravit.

Po rychlém obědě jsme se všichni tři přesunuli na Slovensko do Brezové pod Bradlom, kde proběhly v místním evangelickém kostele oslavy výročí 1150 let od příchodu Konstantina a Metoděje. Zde jsme se setkali s dalšími členy synodní rady Pavlem Kašparem a Pavlem Stolařem a se zástupci z ÚCK, kteří se předtím zúčastnili hlavních československých evangelických oslav na slovenském hradě Branč.

V naplněném brezovském kostele následně střídavě učinkují zástupci naší a slovenské evangelické církve, znějí pozdravy hostů  – prezidenta slovenské republiky Ivana Gašparoviče, generálního biskupa ECAV na Slovensku Miloše Klátika, biskupa reformované cirkve na Slovensku László Fazekaše i našeho synodního seniora Joela Rumla. Celkově – pečlivě připravené a radostí prodchnuté setkání při důstojné oslavě.

Po krátkém občerstvení nás čeká ještě jedno zastavení s krátkou bohoslužbou – v Brezové u jediného pomníku Mistra Jana Husa na Slovensku. Duchovním zamyšlením shromážděným posloužil náměstek synodního seniora Pavel Kašpar, zazpíval místní mužský „cirkevný spevokol“, květiny k pomníku položili vedoucí představitelé naší církve a místní brezovská starostka.

Prožili jsme hektický, ale krásný den naplněný radostnými setkáními – na Moravě i na Slovensku.

Eva Zadražilová

Příspěvek byl publikován v rubrice Cyril a Metoděj a jeho autorem je Naše reformace. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.