Slavnostní podpis Dohody o spolupráci k 600. výročí M. J. Husa mezi Církví československou husitskou a Českobratrskou církví evangelickou

Podpis_dohody_Hus_2013 023K chystanému 600. výročí Mistra Jana Husa v roce 2015 se rozhodly Církev československá husitská (CČSH) a Českobratrská církev evangelická (ČCE) uzavřít společně Dohodu o spolupráci. V úterý 3. prosince 2013 v 11:00 hodin v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí podepsali tuto dohodu zástupci obou církví: synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml společně se synodní kurátorkou ČCE Liou Valkovou a patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta s místopředsedkyní Ústřední rady CČSH Ivanou Macháčkovou.

„Podpisem dohody nezískáváme nic pro sebe, ale vytváříme základ pro to, aby se Husova památka a učení dostávaly aktuálně do společnosti. Je potřeba spojovat síly komise, aby to nadčasové a inspirativní zprostředkovala pro současnost,“ řekl synodní senior ČCE Joel Ruml.

Galerie: Fotografie ze slavnostního podpisu →

Přítomen byl také biskup římskokatolické církve František Radkovský, předseda Rady pro ekumenismus České biskupské konference, který se při novém svolání Husovské komise v roce 2011 stal současně i předsedou Ekumenické komise pro Husovo jubileum v roce 2015.

Po slavnostním podpisu Dohody o spolupráci seznámili koordinátoři komisí pro 600. výročí M. J. Husa obou církví – za ČCE Gerhard Frey-Reininghaus a za CČSH Hana Tonzarová – přítomné s přípravami oslav v roce 2015. Podle Gerharda Frey-Reininghause je o Husa velký zájem a to i v zahraničí. V Praze i v dalších českých městech se uskuteční řada výstav a dalších kulturních akcí. Vrcholem oslav bude 6. červenec 2015, kdy se na Staroměstském náměstí v Praze a v přilehlých kostelech uskuteční rozsáhlý program.

 

Znění Dohody o spolupráci →

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je Naše reformace. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.