Tomáš Najbrt

IMG_7885uTomáš Najbrt, narozen 1951, studoval na pražské Státní konzervatoři hru na klasickou kytaru a kompozici. Po absolutoriu se zabýval různými projekty v oborech staré a lidové hudby, pokračoval v soukromém studiu hry na loutnu v Polsku a Německu a prošel také jazzovou a rockovou praxí. Deset let hrál continuo na teorbu v souboru Musica Antiqua Praha.

Teprve další studium na Hochschule für Kirchenmusik v Herfordu ukončilo tuto úspěšnou spolupráci. V Německu Tomáš Najbrt studoval především hru na varhany a na loutnu, kompozici a dirigování. Od roku 1989 byl osm let evangelickým celocírkevním kantorem, vyučoval hymnologii, vedl pěvecké sbory. V posledních letech převažuje zájem o historické a lidové nástroje jako jsou dudy, teorba, barokní kytara, niněra, citera, hackbrett. Vedle nynější trvalé spolupráce se skupinou Ritornello a s dalšími soubory je velmi významná a intenzivní práce dua Musica da chiesa, kde se Tomáš Najbrt sešel s dalším multiinstrumentalistou Jaroslavem Konečným. Důležitá je též dlouholetá spolupráce se zpěvákem Michalem Pospíšilem, se sopranistkou Grazynou Biernot, s flétnistkou Martou Neumannovou, kytaristou Josefem Sanitrákem a řadou dalších hudebníků.

Je zakládajícím členem drážďanského souboru Dresdner Stadtpfeifer ( „Stará hudba pro nové uši“). Vyučuje na kytaru v Meißen a v Bautzen v Německu.

Jako sbormistr a dirigent působí řadu let od roku 1996 let v čele amatérského pěveckého sboru a komorního orchestru Vocatus, jehož sídlo je na Vysočině. Dlouhodobě vede také chrámový sbor CB v Praze. Častá jsou jeho vystoupení s programem vlastních písniček s kytarou i jinými nástroji. V pražském Národním divadle se již několik sezón uplatňuje jako hráč na mandolínu. Podílel se na hudební revizi kancionlu Církve bratrské a nově pro tento zpěvník vytvořil přes dvě stovky nových doprovodů. Tomáš Najbrt vystupuje sólově v programech zahrnujících hudbu loutnových tabulatur, písně z barokních a bratrských kancionálů i písně lidové. Tomáš Najbrt se svým samostatným programem vystupoval v Německu, Polsku, Rakousku, Dánsku, Holandsku, USA a Kanadě. Kromě řady nahrávek s ansámbly vyšla v roce 1996 kolekce jeho vlastních písní pod názvem Kdekdo čeká na zázraky. Česká televize vysílala jeho medailon.

Příspěvek byl publikován v rubrice Účinkující a jeho autorem je Naše reformace. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.