Za Kralickou do Kralic

bible_kralickaK řadě oslav a připomenutí, přednášek, konferencí, výstav a dalších akcí, které v letošním roce v celé republice proběhly k čtyřstému výročí vzniku legendárního překladu Bible kralické, díla završujícího českou reformaci, jenž kulturní hodnotou a vysokým literárním stylem překladu působí nadkonfesijně, přispělo svým počinem i Moravské zemské muzeum v Brně ve spolupráci s obcí Kralice nad Oslavou. Tím je úhledný sborník ve sličné grafické úpravě s množstvím fotografií a překladem anglického resumé s názvem „Za Kralickou do Kralic aneb 400. výročí Bible kralické“. Publikaci zpracovala patnáctka autorů za redakce Jiřího Mitáčka, obrazový materiál dodaly Moravské zemské muzeum, Národní knihovna České republiky, Moravská zemská knihovna, Židovské muzeum Praha, Ústřední archiv ČCE, Knihovna ETF UK a autoři.

„Kralické dílo je dnes v postavení ekvivalentnímu Jiráskovým historickým trilogiím či Babičce Boženy Němcové: Všichni o nich vědí, takřka nikdo je nečetl. Zejména proto je nyní a zde na místě Bibli kralické popřát vztaženo k dnešku i pro dny budoucí méně formálního oslavování a naopak více přemýšlivých čtenářů…“ píše mimo jiné ve svém úvodním příspěvku ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.  Je chvályhodné, že vydavatelé svou osvícenou publikační činností takovému přání napomáhají. Zaslouží si pochvalu spolu s  celým redakčním kolektivem!

Sborník je možné zakoupit v Památníku v Kralicích, případně si jej nechat zaslat poštou. Cena je 288 Kč.

text: ib, foto: MZM

Příspěvek byl publikován v rubrice KRALICE, Novinky a jeho autorem je Naše reformace. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.