Skončil rok výročí upálení Jeronýma Pražského a II. Helvétské konfese

Bez názvu600. výročí mučednické smrti velkého Čecha a velkého Evropana, mistra několika univerzit, odvážného myslitele a ohnivého řečníka skončilo. Odkaz Jeronýma Pražského uctila Českobratrská církev evangelická v ekumenickém duchu celou řadou akcí.

     Byl zveřejněn interaktivní test o Jeronýmovi a jeho době, proběhly Filmové středy s bohatou diskusí, světlo světa spatřila kniha a komiks Jeroným Pražský a v centru Prahy, na Střeleckém ostrově, se uskutečnil celodenní připomínkový festival, kde účastníci mimo jiné podepisovali poděkování za omluvný dopis společenství křesťanských církví v Kostnici. To předali zástupci ČCE na připomínkové akci koncem května v Kostnici. Součástí festivalu byl také pochod rebelů po Praze.

     Putovní výstava o buřiči, vzdělanci a křesťanovi probíhala průběžně v Husitském  muzeu v Táboře a úspěšně cestovala po sborech a církevních akcích. Říjnová výstava v pražském Clam – Gallasově paláci „Jeroným Pražský – cesta za světlem“ připomněla životní osudy pražského rodáka a reformního učence, jenž patřil k nejvýraznějším Husovým stoupencům a o kterém historik František Šmahel píše: „V českých duchovních dějinách byl tento nonkonformní intelektuál prvním filozofem v ryzím slova smyslu“.

   Do oslav se zapojila také Evangelická teologická fakulta UK a vydala na DVD digitalizované tisky se spisy Jeronýma Pražského. V rámci oslav proběhla také řada přednášek organizovaných různými institucemi např. Ekumenickým fórem křesťanských žen. Dodejme, že oslavy úspěšně doprovázela více než půlmetrová loutka Jeronýma Pražského z dílny výtvarníka Jana Růžičky.

     Koncem listopadu Prahou projel kamion připomínající českou reformaci. Byla to jeho jediná česká zastávka.

     Českobratrská církev evangelická si v uplynulém roce 2016 také důstojně připomněla 450. výročí II. Helvétské konfese, ke které se hlásí odkazem k evropské a světové reformaci.

     Do roku 2017 vstoupíme ve znamení 500. výročí zveřejnění 95 tezí (31. října 1517 ve Wittenbergu), významného německého reformátora Martina Luthera.

     (ib)